Dzień Tolerancji

22/03/2022

22 marzec 2022 r w przedszkolu obchodzony był jako Dzień Tolerancji oraz osób  z zespołem Dawna. Przedszkolaki poznały przyczynę występowania zespołu Dawna oraz innych niepełnosprawności u dzieci i dorosłych, które wpływają na ich inność      i pewne ograniczenia w funkcjonowaniu w życiu społecznym. Stworzone mapki pojęciowe do słowa „ tolerancja” pozwoliły nauczyć się akceptacji właśnie dla inności innych, ich zachowań, ubrania, koloru skóry, narodowości czy języka.

Dzieci przyszły do przedszkola w dwóch różnych skarpetkach.

Dzień, kiedy nosi się całkowicie celowo dwie różne skarpetki, przypada co roku 21 marca – czyli w pierwszy dzień wiosny. Od 2005 roku obchodzimy tego dnia Światowy Dzień Osób Chorych Na Zespołu Downa. Taka data jest całkowicie nieprzypadkowa, ponieważ symbolizuje istotę tego zaburzenia, czyli trisomię 21 chromosomu. Osoba z zespołem Downa, zamiast dwóch chromosomów, ma ich trzy. Z tego powodu powstała akcja polegająca na zakładaniu dwóch różnych skarpetek.

Przedszkolaki wykonały różnymi technikami plastycznymi dłonie w kolorach niebieskim i żółtym, a tworzących z kciuków i palca wskazującego serce, jako znak solidarności, przyjaźni i tolerancji wobec kolegów i koleżanek z Ukrainy.