Doświadczenia z suchym lodem

18/02/2022
Dnia 15.02.2022 nasze przedszkolaki miały okazję poznać właściwości suchego lodu, który jest dwutlenkiem węgla w stanie stałym (jego temperatura to – 78,5 stopnia Celsjusza), a pole jego zastosowań jest bardzo szerokie. W tym dniu nasze przedszkole odwiedziła pani chemiczka,  która  na wstępie opowiedziała nam o suchym lodzie. Po części wstępnej nastąpiła zasadnicza część doświadczeń. Aby przebiegły one w bezpieczny dla dzieci sposób przeprowadzono z nimi  pogadankę na ten temat.
Obserwowaliśmy bardzo ciekawe doświadczenia np.:
– włożyliśmy parę kostek do balonu , który  zawiązano i zadano nam pytanie „Co się stanie”. – udzieliliśmy kilku odpowiedzi i mieliśmy możliwość zobaczenia jak balon się powiększył.
– uczestniczyliśmy też w zrobieniu „wulkanu bańkowego” – do wysokiego naczynia została wlana woda, płyn do naczyń, wsypany suchy lód . Na efekt nie trzeba było długo czekać – piana i dym pojawiły się w pojemniku jak prawdziwym wulkanie.
Jeszcze przeprowadziliśmy wiele innych doświadczeń, dzięki którym poznaliśmy właściwości i zastosowanie suchego lodu .
Na koniec naszego spotkania  mieliśmy okazję zanurkować w dymie , który rozchodził się po naszej sali.
Wspaniale się bawiliśmy.
Dziękujemy serdecznie za wspaniałe pokazy i już nie możemy się doczekać następnych.